Twoj Czas Psychoterapia

Życie bywa przewrotne i na swojej drodze spotykamy wiele problemów. Z częścią z nich dajemy sobie radę sami, z kolei inne są w stanie wpłynąć na naszą psychikę do tego stopnia, że nie jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić i decydujemy się na skorzystanie z pomocy specjalisty. Psychoterapia to swego rodzaju ratunek dla duszy. Pozwala ona odkryć źródła problemu i znaleźć w sobie siłę do uporania się z nimi. Choroby takie jak depresja, nerwica, lęki, fobie czy z pozoru zwykłe zaburzenia nastroju wpływają negatywnie na komfort życia wielu osób. Psychoterapia online to ratunek dla wszystkich tych, którzy potrzebują pomocy, ale nie chcą albo z różnych względów nie mogą uczestniczyć w sesji stacjonarnie. W poniższym artykule odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytania dotycząc terapii online.

Jakie są formy terapii online?

Rozróżniamy dwie formy psychoterapii online:

 1. Synchroniczna, z którą mamy do czynienia wówczas gdy kontakt z psychoterapeutą odbywa się w czasie rzeczywistym – np. wideorozmowa, czat, sms, rozmowa telefoniczna
 2. Asynchroniczna– psychoterapeuta udziela odpowiedzi po upływie czasu – np. wymiana e-maili, pozostawienie mu wiadomości na poczcie głosowej telefonu.

Kiedy skorzystać z psychoterapii online?

Psychoterapia online to rozwiązanie, które sprawdzi się idealnie, jeżeli:

 

 1. Chcesz uczestniczyć w terapii niezależnie od miejsca swojego pobytu – wyjazd służbowy, wakacje, przeprowadzka do innego miasta – psychoterapia online umożliwia Ci udział w sesjach terapeutycznych z każdego miejsca na Ziemi.
 2. Chcesz mieć większą elastyczność w wyborze terminu i godziny.
 3. Jesteś zainteresowany korzystaniem z usług terapeuty przyjmującego w innym mieście – dzięki usługom online możesz wybrać specjalistę z całego kraju, którego wiedza i doświadczenie, sprostają problemom, z którymi się borykasz.
 4. Nie chcesz tracić czasu na dojazdy.
 5. Zależy Ci na anonimowości – dotyczy to często osób zamieszkujących mniejsze miejscowości, które obawiają się, że o jego problemach dowiedzą się sąsiedzi lub znajomi.
 6. W zaciszu własnego domu czujesz się bezpieczniej, dzięki czemu łatwiej otworzysz się na rozmowę.

Kiedy psychoterapia online może pomóc?

Liczne badania skuteczności psychoterapii online wykazują, że jest ona w stanie pomóc osobom zmagającym się m.in. z depresją, zaburzeniami lękowymi czy wysokim poziomem stresu. Mimo tego że jest to naprawdę skuteczna forma pomocy, w niektórych przypadkach niestety niewystarczająca. Dotyczy to zwłaszcza osób zmagających się z poważnymi zaburzeniami psychicznymi, w tym uzależnieniem od substancji psychoaktywnych, ciężką depresją, której towarzyszą myśli i próby samobójcze czy schizofrenią.

Jak znaleźć psychoterapeutę w Internecie i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę trafiając na stronę internetową psychoterapeuty jest to, czy znajdują się na niej podstawowe informacje, takie jak:

 • jego imię i nazwisko,
 • konkretne kwalifikacje i uprawnienia – na stronie powinny znaleźć się informacje o ukończonych studiach i szkoleniach, posiadanych certyfikatach, a także zdobytym dotychczas doświadczeniu,
 • zasady świadczenia usług – na stronie internetowej powinny zostać umieszczone informacje dotyczące tego, w jaki sposób umawiać się na wizyty, czasu trwania pojedynczego spotkania, możliwych sposobów uczestniczenia w psychoterapii (rozmowa telefoniczna, e-mail , wideorozmowa itd.), a także dane kontaktowe,
 • cennik i formy płatności,
 • formy terapii – na stronie powinna znajdować się informacja dotycząca tego, w ramach jakiego nurtu działa dany psychoterapeuta.

Jak wybrać psychoterapeutę online?

Poza podstawowymi informacjami umieszczonymi na stronie internetowej, wybierając psychoterapeutę warto zwrócić też uwagę na następujące aspekty:

 1. Problem, z którym się borykamy – wiedząc, z jakimi lękami i słabościami mierzymy się na co dzień, łatwiej będzie nam wybrać psychoterapeutę, który przeprowadzi skuteczną psychoterapię. Na stronach internetowych psychoterapeuci i psychologowie często określają obszar swojej specjalizacji, więc jeśli zmagasz się np. z różnego rodzaju lękami, zdecydowanie lepiej zgłosić się do terapeuty, który ma doświadczenie i specjalizuje się w leczeniu właśnie ich, niż do kogoś, który od lat skupia się np. na leczeniu uzależnień.
 2. Długość sesji – zdecydowana większość sesji terapeutycznych trwa 50 minut, jednak warto to sprawdzić, ponieważ zdarza się, że trwają one krócej lub dłużej.
 3. Koszt terapii online – przed przystąpieniem do psychoterapii, warto określić budżet, jaki jesteśmy w stanie na nią przeznaczyć, przy czym warto wiedzieć, że większość 50-minutowych sesji online to koszt w granicach od 160 do 200 zł.
 4. Osobiste preferencje – psychoterapeuta to osoba, która powinna wzbudzać nasze zaufanie. Często zdarza się np. tak, że kobiety chętniej rozmawiają z psychoterapeutką, z kolei mężczyźni wolą zwierzać się ze swoich problemów psychoterapeucie. Podobnie jest z wiekiem – jedni z nas wolą rozmawiać z osobą starszą, z kolei zaufanie innych wzbudzi osoba młoda. Wybierając swojego psychoterapeutę musisz wziąć to wszystko pod uwagę, abyś w trakcie sesji czuł się jak najbardziej swobodnie.
 5. Formy komunikacji – psychoterapia online  odbywa się poprzez komunikator – wideorozmowę. Ważne jest, aby w czasie spotkania online, warunki były komfortowe dla Ciebie.

Powyżej przestawiliśmy kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze psychoterapeuty, jednak przed podjęciem regularnej terapii, warto jeszcze skorzystać z możliwości rozmowy z nim przez telefon lub Internet albo podczas „próbnej” (często bezpłatnej) konsultacji. Takie wstępne rozpoznanie to doskonała okazja do tego, żeby móc stwierdzić, czy dana osoba nam odpowiada czy też nie. Niekiedy zdarza się bowiem, iż mimo posiadania odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia między pacjentem a psychoterapeutą nie nawiązuje się niezbędna w procesie leczenia nić porozumienia. Jeśli stanie się tak w Twoim przypadku, nie zniechęcaj się i  szukaj dalej, aż trafisz na osobę, której bez przeszkód opowiesz o wszystkim, co Cię dręczy.

 

Piotr Surowy

Psycholog, Psychoterapeuta

Prowadzi psychoterapię osób dorosłych. Obszar pomocy to: kryzys życiowy, zdrada, utrata pracy, wypalenie zawodowe, stres w życiu osobistym i zawodowym, rozłąka, nerwice, depresja, stany lękowe, niskie poczucie własnej wartości.

Umów się na wizytę