Życie bywa przewrotne i na swojej drodze spotykamy wiele problemów. Z częścią z nich dajemy sobie radę sami, z kolei inne są w stanie wpłynąć na naszą psychikę do tego stopnia, że nie jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić i decydujemy się na skorzystanie z pomocy specjalisty. Psychoterapia to swego rodzaju ratunek dla duszy. Pozwala ona odkryć źródła problemu i znaleźć w sobie siłę do uporania się z nimi. Choroby takie jak depresja, nerwica, lęki, fobie czy z pozoru zwykłe zaburzenia nastroju wpływają negatywnie na komfort życia wielu osób. Psychoterapia online to ratunek dla wszystkich tych, którzy potrzebują pomocy, ale nie chcą albo z różnych względów nie mogą uczestniczyć w sesji stacjonarnie. W poniższym artykule odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytania dotycząc terapii online.
Rozróżniamy dwie formy psychoterapii online:
Psychoterapia online to rozwiązanie, które sprawdzi się idealnie, jeżeli:
Liczne badania skuteczności psychoterapii online wykazują, że jest ona w stanie pomóc osobom zmagającym się m.in. z depresją, zaburzeniami lękowymi czy wysokim poziomem stresu. Mimo tego że jest to naprawdę skuteczna forma pomocy, w niektórych przypadkach niestety niewystarczająca. Dotyczy to zwłaszcza osób zmagających się z poważnymi zaburzeniami psychicznymi, w tym uzależnieniem od substancji psychoaktywnych, ciężką depresją, której towarzyszą myśli i próby samobójcze czy schizofrenią.
Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę trafiając na stronę internetową psychoterapeuty jest to, czy znajdują się na niej podstawowe informacje, takie jak:
Poza podstawowymi informacjami umieszczonymi na stronie internetowej, wybierając psychoterapeutę warto zwrócić też uwagę na następujące aspekty:
Powyżej przestawiliśmy kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze psychoterapeuty, jednak przed podjęciem regularnej terapii, warto jeszcze skorzystać z możliwości rozmowy z nim przez telefon lub Internet albo podczas „próbnej” (często bezpłatnej) konsultacji. Takie wstępne rozpoznanie to doskonała okazja do tego, żeby móc stwierdzić, czy dana osoba nam odpowiada czy też nie. Niekiedy zdarza się bowiem, iż mimo posiadania odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia między pacjentem a psychoterapeutą nie nawiązuje się niezbędna w procesie leczenia nić porozumienia. Jeśli stanie się tak w Twoim przypadku, nie zniechęcaj się i szukaj dalej, aż trafisz na osobę, której bez przeszkód opowiesz o wszystkim, co Cię dręczy.
Prowadzi psychoterapię osób dorosłych. Obszar pomocy to: kryzys życiowy, zdrada, utrata pracy, wypalenie zawodowe, stres w życiu osobistym i zawodowym, rozłąka, nerwice, depresja, stany lękowe, niskie poczucie własnej wartości.