Twoj Czas Psychoterapia

Psychoterapia – kiedy problem wymaga pomocy?

Psychoterapia – dostępna zawsze

Psychoterapia różni się od innych metod leczenia tym, że decyzja o jej podjęciu w większym stopniu należy do klienta. Innymi słowy, pomoc psychologiczna jest dostępna praktycznie w każdej sytuacji, w której klient czuje, że jej potrzebuje. Dobry psycholog czy dobry psychoterapeuta za cel stawia sobie pracę z osobą, z klientem, a nie z „przypadkiem.” Gabinet psychologiczny jest więc miejscem, gdzie można zwrócić się po pomoc bez potrzeby zastanawiania się, czy problem jest już wystarczająco duży – terapeuta zawsze szanuje to, co czuje i myśli jego klient.

Po czym jednak stwierdzić, że psychoterapia lub pomoc psychologiczna będą dobrym rozwiązaniem? Pomoc psychologiczna jest użyteczna w wielu kwestiach, nawet tych, nie kojarzących się bezpośrednio z psychoterapią, jak chroniczny ból czy bezsenność. Co więcej, umiejętności zdobyte w trakcie terapii pomogą lepiej radzić sobie ze stresem i trudnymi emocjami samodzielnie, już po opuszczeniu gabinetu. Warto więc rozważyć wizytę u psychologa, jeżeli w okresie ok. dwóch tygodni zmagasz się z takimi problemami w funkcjonowaniu, jak nasilony smutek czy lęk i utrata motywacji do działania. Psychoterapia jest jednak wskazana również, gdy zauważasz, że przestajesz odczuwać przyjemność z rzeczy, które wcześniej cię cieszyły, gdy miewasz problemy ze snem lub z apetytem, albo czujesz męczące, uciążliwe napięcie mięśniowe lub natrętne, niepokojące myśli. Dobry psycholog pomoże Ci stawić czoło tym trudnym i często niepokojącym objawom.

 

Nie tylko depresja

Nie wszystko, z czym możesz zwrócić się do terapeuty, musi być jednak takim objawem. Jeżeli stoisz przed trudną decyzją w życiu, zmagasz się z emocjami związanymi z odejściem bliskiej osoby lub z innym bolesnym wydarzeniem z bliskiej lub dalekiej przeszłości, lub jeżeli twój związek przechodzi kryzys – psycholog i psychoterapeuta również służą specjalistyczną pomocą.

Psychoterapia skoncentrowana jest na indywidualnej osobie. Nie ma więc żadnych wymagań uczestnictwa a decyzja, czy problem jest „wystarczająco duży” aby zgłosić się z nim do terapeuty leży po Twojej stronie. Warto spróbować, szczególnie, że skuteczność terapii jest potwierdzona systematycznymi badaniami i nie wiąże się ze skutkami ubocznymi.

 

Autor: Piotr Kałowski