Terapia rodziny to spotkania jej członków z psychoterapeutą, który pomaga im w rozwiązywaniu rozmaitych problemów. Nie ma tu znaczenia czy dotyczą one relacji między rodzeństwem, czy dziećmi a rodzicami – to forma pomocy skierowana do wszystkich, którzy chcieliby poprawić swoje relacje z bliskimi. Jest to rodzaj terapii, podczas której często okazuje się, że konieczna jest praca nad ustalaniem granic, wyrażaniem potrzeb i oczekiwań, okazywaniem i rozumieniem emocji czy określeniem ról.
Prowadząc terapię rodzin działamy systemowo, ponieważ doskonale wiemy że trudności jednego członka rodziny mogą wpływać na cały jej system, a naszym celem jest jego ochrona i uzdrowienie. Za licznymi sukcesami naszych specjalistów stoi głębokie przekonanie, że każdej rodzinie można pomóc, a rozwód czy rozstanie jest ostatecznością, dlatego wykorzystujemy wszelkie możliwości, by uratować więzi rodzinne, zwłaszcza gdy w kryzysie biorą udział dzieci.
Pierwszym krokiem w podjęciu terapii jest umówienie się na konsultację wstępną, która trwa około 80 minut. W przypadku terapii rodzinnej na konsultacji wstępnej mile widziani są wszyscy członkowie rodziny. Celem tego spotkania jest zapoznanie się psychologa lub psychoterapeuty z problemami, jakie skłoniły Państwa do poszukiwania pomocy i przedstawienie propozycji działań, które pomogą Państwu uporać się z kryzysem.
Co ważne, psychoterapia rodzin przynosi najlepsze rezultaty tylko wówczas, gdy decyzja o jej podjęciu jest dobrowolnym wyborem każdego członka rodziny gotowego podjąć współpracę. Oczywiście nie wyklucza to osób, które mają wątpliwości co do skuteczności terapii, ale musimy pamiętać, że pozytywne zmiany w relacjach są możliwe tylko wtedy gdy zaczniemy nad nimi pracować.