Twoj Czas Psychoterapia

Poradnia psychologiczna albo dlaczego ta fraza jest nieodpowiednia

Jest naprawdę źle. Udajemy się do internetu, aby szukać pomocy w sytuacji kryzysu. Co wpisujemy? Poradnia psychologiczna. Poradnia psychiatryczna. Porady psychologa. Poradnia małżeńska. Porady psychologiczne. Jest tylko jeden zasadniczy problem.

 

Porada w słowniku

Przyjrzyjmy się definicji słownikowej słowa porada. Porada to – wg słownika PWN – udzielenie komuś rady; też: to, co się komuś zaleca jako środek na coś. Rada – to, co się komuś proponuje, aby zrobił w danej sytuacji. W sytuacji porady mamy do czynienia z kimś, kto udziela propozycji, co zrobić w danej sytuacji, która nas spotkała. Można też zrozumieć poradę jako przepisanie pewnego środka na jakąś dolegliwość. Porada może być konkretna (np. na ból głowy weź środek X), ale może także nosić znamiona ogólności (np. na ból głowy każdemu pomaga gorący prysznic).

 

Poszukiwanie pomocy a porady

W sytuacji kryzysu niejednokrotnie nie wiemy, co zrobić. Możemy czuć się zagubieni, słabi, nieświadomi rozwiązań, które inaczej byłyby dla nas oczywiste. Jest to jak najbardziej naturalne. Naturalnym odruchem jest także poszukiwanie kogoś, kto będzie w stanie nam w tej sytuacji pomóc. Dlatego poszukujemy pomocy specjalistów. Nie należy mieć jednak błędnych oczekiwań od najlepszego nawet terapeuty czy psychologa. W tym zawodzie nie udziela się porad.

Stosowanie pomocy psychologicznej nie polega na wysłuchiwaniu rad i stosowaniu ich. Konsultacja psychologiczna lub terapia nie są miejscem na wyrażanie przez terapeutę porad. Spotkanie z psychologiem wygląda zupełnie inaczej niż wizyta u lekarza.

Na czym więc takie spotkanie polega? Na pomocy w zrozumieniu siebie i innych, spojrzeniu na daną sytuację lub na siebie (lub wydarzenia w życiu) w inny sposób, bardziej rozumiejący i refleksyjny. Terapeuta nie jest zaangażowany emocjonalnie, nie udziela porad, ponieważ nie posiada on recepty na problem, który pojawia się w czyimś życiu.

 

Poradnia psychologiczna? Porady psychologiczne? Nie istnieje coś takiego. Zamiast tego proponuję używać określeń ośrodek psychologiczny oraz pomoc psychologiczna.


Autor: Paweł Zalewski