Twoj Czas Psychoterapia

Dlaczego psychoterapia to inwestycja w przyszłość

Psychoterapia – trwała pomoc

Gdy idziemy do lekarza, otrzymujemy pomoc z konkretnym problemem – leki na grypę nie pomogą na złamanie ręki itp. Pomoc psychologiczna oraz psychoterapia również podejmowana jest w określonym celu, jednak psychoterapeuta a lekarz różnią się tym, że oferowana przez terapeutę pomoc jest bardziej dalekosiężna. Innymi słowy, zdobyte w gabinecie psychoterapeuty umiejętności radzenia sobie ze stresem, sprawniejszego komunikowania się z innymi, czy skuteczniejszego zarządzania własnym czasem i rozwojem osobistym będą użyteczne nie tylko w rozwiązywaniu obecnego problemu czy w leczeniu obecnych objawów, ale także uodpornią na przyszłe trudności w życiu.

Dlaczego? Dobry psychoterapeuta zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego, co może wystąpić w życiu klienta. Nie udaje też, że jest „ekspertem od wszystkiego” i rozwiąże za klienta wszystkie jego problemy. Zamiast tego, terapeuta przede wszystkim szanuje doświadczenie i osobiste odczucia swojego klienta i stara się je zrozumieć. Dzięki temu, psychoterapia nie tylko będzie mogła odpowiedzieć na pytanie „Jak sobie z tym poradzić,” ale też „Dlaczego do tego doszło” i „Co mogę zrobić, aby zapobiec temu w przyszłości.”

Psychoterapia i pomoc psychologiczna nie polegają więc na otrzymywaniu od terapeuty poleceń, co zrobić. Stanowią w istocie współpracę, w ramach której klient uczy się nowych umiejętności bardziej elastycznego i skutecznego funkcjonowania. Psychoterapia nie jest więc doraźnym działaniem – to cenna i całościowa inwestycja w siebie.

Kiedy psychoterapeuta?

Jeżeli zauważasz u siebie obniżony nastrój, nadmierny lęk,  bezsenność i brak energii lub napięcie oraz jeżeli sposoby, w jakie dotychczas radziłeś/radziłaś sobie z problemami wydają się nie przynosić skutku w sytuacji, w której obecnie się znajdujesz, właściwym posunięciem może być konsultacja z psychologiem. Psychoterapia to nie tylko leczenie depresji czy lęku – to również rozwój osobisty.

 

Autor: Piotr Kałowski