Zdecydowanej większości ludzi psychoterapia kojarzy się z pomocą z problemami psychologicznymi i emocjonalnymi, takimi jak depresja, zaburzenia lękowe, czy ogólne pogorszenie funkcjonowania i nastroju. Wiele osób zapewne powie także, że psychoterapia oferuje miejsce do pracy nad sobą i rozwoju. Z psychoterapii mogą skorzystać także pary, zarówno, aby skupić się na problemie w swojej relacji lub aby podjąć leczenie objawów zaburzenia jednej z osób w związku.
Poza tymi skojarzeniami istnieje jednak szereg sytuacji, w których psychoterapia może okazać się cennym źródłem pomocy, a które nie przychodzą do głowy w sposób oczywisty. Przyjrzyjmy się poniżej najczęstszym z nich.
Bezsenność czy płytki, przerywany i zbyt krótki sen często bywają objawami choroby, lecz mogą również stanowić wyraz cierpienia psychicznego. Radzenie sobie z nimi za pomocą środków nasennych będzie wtedy jedynie doraźnym rozwiązaniem. Przyjrzenie się wraz z terapeutą swoim emocjom, zaniedbywanym potrzebom psychologicznym, czy nawracającym rozterkom może zaowocować bardziej długotrwałą i szeroko zakrojoną poprawą jakości życia.
W wielu przypadkach, chroniczny ból spowodowany jest chorobą fizyczną, czasami jest jednak cielesnym sygnałem problemu emocjonalnego. Psychoterapia nie obiecuje ustąpienia bólu, jednak zdobyte w gabinecie terapeuty umiejętności psychologicznego radzenia sobie z bólem, a także emocjonalne wsparcie i zrozumienie, mogą pomóc uczynić odczuwany ból mniej uciążliwym i ograniczającym.
W świecie globalnego przemysłu, smogu i przetwarzanej żywności, dbanie o własne zdrowie jest czymś oczywistym. Bywa jednak, że lęk przed zachorowaniem poważnie zaburza codzienne funkcjonowanie. Popycha do częstych wizyt u lekarza czy sprawia, że zupełnie normalne, przejściowe zmiany w ciele (ból głowy, zmęczenie, „gorszy dzień”) prowadzą do uciążliwych obaw, że „coś się ze mną dzieje.” Jeżeli poprawne wyniki badań i zapewnienia lekarza nie przynoszą Ci ulgi, warto rozważyć konsultację psychologiczną. Psychoterapeuta może pomóc opanować lęk.
Psychoterapia nie niesie za sobą skutków ubocznych. Innymi słowy – na pewno nie zaszkodzi. Centrum Psychoterapii „Twój Czas” zatrudnia terapeutów specjalizujących się w dostarczaniu kompleksowej, dostosowanej do potrzeb klienta pomocy. Na pierwszym miejscu jest osoba, nie „przypadek” czy „diagnoza.”
Autor: Piotr Kałowski