Twoj Czas Psychoterapia

Mało osób wie, że psychoterapia online funkcjonuje w Polsce od ponad 20 lat. Dopiero pandemia koronawirusa sprawiła, że zyskała ona na popularności i tak jak wiele innych usług, przeniosła się do Internetu. Wiele osób wciąż ma jednak wątpliwości, czy jest ona równie skuteczna i bezpieczna, co spotkania z terapeutą twarzą w twarz w gabinecie.

Psychoterapia online w dobie koronawirusa i nie tylko

Pandemia COVID-19, która zatrzymała cały Świat, przyczyniła się również do tego, że wiele usług przeniosło się do Internetu. Dotyczyło to także spotkań z psychoterapeutą, z których korzystały osoby będące w trakcie psychoterapii, jak i te, które zamieszanie i stres związany z lockdownem skłoniły do jej podjęcia. Choć co jakiś czas spada liczba nowych przypadków zakażeń i wszelkie obostrzenia są luzowane, po kilku miesiącach ponownie dochodzi do ich wzrostu, co skutkuje kolejnymi lockdownami i dalszą koniecznością korzystania z wielu usług za pośrednictwem Internetu. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego pacjenci korzystają z terapii online. Okazuje się bowiem, że taka forma wsparcia niesie za sobą kilka istotnych zalet. Jakich?

 

  1. Możliwość uczestniczenia w terapii z każdego miejsca na Ziemi – wielu pacjentów, którzy przez pandemię zostali zmuszeni do skorzystania z terapii online, chce z niej korzystać w dalszym ciągu. Doceniają oni to, że mogą w niej uczestniczyć np. w zaciszu własnego domu lub przebywając na wczasach.
  2. Większa możliwość ustalenia dogodnego terminu, często również w godzinach wieczornych, o co raczej trudno w gabinetach stacjonarnych.
  3. Możliwość wyboru specjalisty z każdego zakątka Polski,, co doceniają nie tylko osoby z mniejszych miast, ale również pacjenci mieszkający na co dzień za granicą, którzy o swoich problemach wolą opowiadać w rodzimym języku.
  4. Oszczędność czasu na dojazdach.
  5. Większa anonimowość – wielu pacjentów, szczególnie z mniejszych miejscowości, odkłada decyzję o rozpoczęciu terapii ze względu na strach przed tym, co pomyślą o nich inni.
  6. Większa swoboda opowiadania o problemach – psychoterapia online może być bardziej ośmielająca niż rozmowa z psychoterapeutą twarzą w twarz, szczególnie dla pacjentów, którzy korzystają z tej formy wsparcia po raz pierwszy lub niechętnie opowiadają o swoich emocjach – zacisze własnego domu daje pacjentowi poczucie komfortu i większej anonimowości.

Czy psychoterapia online jest bezpieczna?

Odpowiedź brzmi: Tak. Dostępne w Internecie usługi wideo i czatowe wykorzystują nowoczesną technologię szyfrowania, stanowiącą jedną z najbardziej zaawansowanych form bezpieczeństwa, a co za tym idzie, nawet jeżeli ktoś wejdzie w posiadanie naszych wiadomości, to przybiorą one formę złożonego kodu, niemożliwego do odczytania.

 

Wybierz dogodną dla siebie formę terapii online

Z różnych przyczyn nie chcesz połączyć się z psychoterapeutą za pośrednictwem kamery? To nie problem, bowiem psychoterapia online może odbyć się także w formie audio lub wymiany wiadomości tekstowych za pośrednictwem jednego z komunikatorów internetowych, a to, na którą z nich się zdecydujesz, zależy tylko od Ciebie! Jeżeli chodzi o skuteczność poszczególnych form, to zależy ona głównie od tego, czy między terapeutą a pacjentem  zostanie nawiązana głęboka relacja, która jest podstawą skutecznego leczenia.

Piotr Surowy

Psycholog, Psychoterapeuta

Prowadzi psychoterapię osób dorosłych. Obszar pomocy to: kryzys życiowy, zdrada, utrata pracy, wypalenie zawodowe, stres w życiu osobistym i zawodowym, rozłąka, nerwice, depresja, stany lękowe, niskie poczucie własnej wartości.

Umów się na wizytę