Mało osób wie, że psychoterapia online funkcjonuje w Polsce od ponad 20 lat. Dopiero pandemia koronawirusa sprawiła, że zyskała ona na popularności i tak jak wiele innych usług, przeniosła się do Internetu. Wiele osób wciąż ma jednak wątpliwości, czy jest ona równie skuteczna i bezpieczna, co spotkania z terapeutą twarzą w twarz w gabinecie.
Pandemia COVID-19, która zatrzymała cały Świat, przyczyniła się również do tego, że wiele usług przeniosło się do Internetu. Dotyczyło to także spotkań z psychoterapeutą, z których korzystały osoby będące w trakcie psychoterapii, jak i te, które zamieszanie i stres związany z lockdownem skłoniły do jej podjęcia. Choć co jakiś czas spada liczba nowych przypadków zakażeń i wszelkie obostrzenia są luzowane, po kilku miesiącach ponownie dochodzi do ich wzrostu, co skutkuje kolejnymi lockdownami i dalszą koniecznością korzystania z wielu usług za pośrednictwem Internetu. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego pacjenci korzystają z terapii online. Okazuje się bowiem, że taka forma wsparcia niesie za sobą kilka istotnych zalet. Jakich?
Czy psychoterapia online jest bezpieczna?
Odpowiedź brzmi: Tak. Dostępne w Internecie usługi wideo i czatowe wykorzystują nowoczesną technologię szyfrowania, stanowiącą jedną z najbardziej zaawansowanych form bezpieczeństwa, a co za tym idzie, nawet jeżeli ktoś wejdzie w posiadanie naszych wiadomości, to przybiorą one formę złożonego kodu, niemożliwego do odczytania.
Z różnych przyczyn nie chcesz połączyć się z psychoterapeutą za pośrednictwem kamery? To nie problem, bowiem psychoterapia online może odbyć się także w formie audio lub wymiany wiadomości tekstowych za pośrednictwem jednego z komunikatorów internetowych, a to, na którą z nich się zdecydujesz, zależy tylko od Ciebie! Jeżeli chodzi o skuteczność poszczególnych form, to zależy ona głównie od tego, czy między terapeutą a pacjentem zostanie nawiązana głęboka relacja, która jest podstawą skutecznego leczenia.
Prowadzi psychoterapię osób dorosłych. Obszar pomocy to: kryzys życiowy, zdrada, utrata pracy, wypalenie zawodowe, stres w życiu osobistym i zawodowym, rozłąka, nerwice, depresja, stany lękowe, niskie poczucie własnej wartości.