Niekiedy wizyta w gabinecie psychoterapeuty bywa utrudniona lub wręcz niemożliwa. Przeszkodą ku temu mogą być np. duża odległość gabinetu od miejsca naszego zamieszkania, częste podróże, urlop, choroba czy wprowadzany kilkukrotnie na przestrzeni ostatniego roku lockdown. Wszystko to może niekorzystnie wpłynąć na ciągłość procesu psychoterapeutycznego, opóźnić jego efekty lub zmniejszyć jego skuteczność. Całe szczęście w dzisiejszych czasach, dzięki udogodnieniom, jakie niesie za sobą Internet, jesteśmy w stanie temu skutecznie zaradzić, korzystając z terapii online. Mimo tego że jest ona w ostatnich latach coraz popularniejsza, część społeczeństwa wciąż nastawiona jest sceptycznie do tego rodzaju wsparcia. A jak jest naprawdę? Czy ich obawy są słuszne? W poniższym artykule przedstawiamy wady i zalety psychoterapii online.
Liczne badanie pokazują, że psychoterapia online jest równie skuteczna, co terapia tradycyjna i sprawdza się równie dobrze w przypadku leczenia napadów paniki, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, depresji, stresu pourazowego, nerwicy, lęków, długotrwałego obniżonego nastroju itd.
Zalety psychoterapii online:
Wady psychoterapii online:
Psychoterapia online bez wątpienia niesie za sobą szereg możliwości dotarcia do osób potrzebujących wsparcia, które z różnych względów nie chcą lub nie mogą skorzystać z terapii stacjonarnej. Mimo kilku wymienionych w powyższym artykule wad, liczne badania przeprowadzone na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat dowodzą, iż jest ona równie skuteczna, co terapia stacjonarna pod warunkiem, że obie strony (psychoterapeuta i pacjent) odpowiednio zadbają o jej komfort.
Prowadzi psychoterapię osób dorosłych. Obszar pomocy to: kryzys życiowy, zdrada, utrata pracy, wypalenie zawodowe, stres w życiu osobistym i zawodowym, rozłąka, nerwice, depresja, stany lękowe, niskie poczucie własnej wartości.